ČESKÝ COUNTRY A BLUEGRASS BAND Z KLÁŠTERCE NAD OHŘÍ
Co jsme zač?
Na festivalech, při hostování na koncertech jiných skamaráděných kapel a při podobných příležitostech, kdy má Muzika Občas skvělou příležitost se prezentovat, hrajeme písničky z vlastní tvorby, které má na svědomí převážně Véna a menším dílem v minulosti přispěl i Hombre.
Když hrajeme celý večer, na countrybálech, zábavách a kapelních jam-sessionech hrajeme kromě zmíněného repertoáru slavné evergreeny (písničky bluegrassové, country a dokonce i několik folkových a rockových songů), převzaté z repertoáru slavných kapel.
Naše současná sestava
Véna Rác
zpěvák, kytarista, textař a skladatel
takto šéf a generální manager souboru
bytem v Klášterci nad Ohří
kytara Washburn, struny rezavý (vlastně zkorodovaný)
Zděnda "Yatcho" Šmída
zpěvák, mandolínista, nejkrásnější fousáč v kapele
nejvytíženější člen sdružení, hraje ještě asi v patnácti jiných kapelách
bydlící v Chomutově
mandolína Váňa, struny těžko říct
Roman "Uly" Ujlaky
zpěvák, banjista
plakátový výtvarník, webmaster,
se sídlem v Kadani,
banjo značky Průcha, struny původní.
David "Dejv" Vostárek
zpěvák, baskytarista
vlasáč s nejdelšími vlasy,
se sídlem v Klášterci,
basa půjčená, struny taktéž.
Trocha historie nikoho nezabije
V srpnu 2002 jsme byli jen kamarádi - já (Venca), David a Standa, chodívali jsme občas do kláštereckého Country klubu,kde ještě v tu dobu pracoval Láďa (taky kamarád). Většinou jsme si šli jen tak zahrát a samozřejmě padlo i nějaké to pivko. A když jsme se takhle jednou ráno vraceli domů, panovala perfektní nálada a nás napadlo, že bychom mohli založit kapelu. Všichni souhlasili a tak už zbývalo jen vymyslet název. Ten vznikl úplnou náhodou. Debatovali jsme a rokovali, jak by se ta naše "slavná" kapela měla vlastně jmenovat. Já jsem chtěl samozřejmě něco nevšedního, jak jinak. A tak jsme vymýšleli co se dalo a jak diskuse pokračovala, někdo prohodil větu: "To je jedno, jak se budeme jmenovat, vždyť si stejně půjdeme zahrát jenom občas. A bylo to. Tohle kouzelné slovo na konci věty nás prostě chytlo. A abychom nebyli jen taková tradiční kapela nebo nějaký band, přidali jsme slovo muzika. No, a i já byl spokojený, protože tohle bylo dost netradiční i pro mě.

"MUZIKA OBČAS"

V prosinci 2002 jsme s Láďou přišli za Davidem, že jsme slyšeli jakéhosi banjistu "U podkovy" (to byla v tu dobu nová hospůdka) a domluvili jsme se s ním, že přijde na zkoušku. David souhlasil. S banjistou Honzíkem jsme si sedli a už jsme si ho nechali. A tak jsme byli prozatím kompletní:

Venca Rác - basa, zpěv
David Vostárek - kytara, zpěv
Honza Kotek - banjo, zpěv
Láďa Zounar - mandolína
Jamboo (Standa Pechoč) - kytara (odchází z kapely v červnu 2003)

V této sestavě se dostavily už i nějaké ty úspěchy, ale jak to tak v životě bývá, i do "Občasu" přišla krize a my si dali pauzu. David se dal dohromady s Crazy bandem, Honza s Černým hadem, Láďa se bohužel odstěhoval do Prahy a já to plácal, jak se dalo. Po nějakém čase se Standovi po hraní znovu zastesklo a tak se začal scházet se mnou a ještě s Oldou (další kamarád a nadšenec pro muziku) po hospodách. Sem tam se přidal i Honzík, ale protože pořád chyběla basa (já už přesedlal na kytaru), tak s sebou jednoho dne přivedl i basáka Petra Moravce. Společně jsme si v tu dobu začali říkat "Venca band". Sice to hudebně nebylo to pravé ořechové, ale myslím, že jsme si to celkem užili a řádně se vyblbli. Jenže muzikanti z různých kapel se scházejí, aby si jen tak "zajamovali" a tak se stalo, že se "Venca band" potkal s Jirkou Vavříkem a tehdejší kapelou "Bašťáci". Po několika protislužbách vzájemné výpomoci se dal Venca band s Bašťáky dohromady a na nějaký čas vznikla kapela "Sweet Water".

Někdy v tuhle dobu se na scéně zase objevila "jeho maličkost" David. S "Crazy bandem" rozvázal pracovní poměr a teď byl "na volné noze". Nenápadně se opět vetřel do přízně kapely i posluchačů a už tam zůstal. Tak jsme prošli očistcem a sedmi branami pekel a zůstalo z nás jen to nejlepší - původní obsazení Občasu - Venca, David, Honza + basák Petr a nadšenec Olda a taky jsme si samozřejmě nechali Jirku, protože jeho neuvěřitelný basový hlas je veliká zbraň na všechny posluchače (hlavně ty ženského rodu). Jako poslední se k nám přidal i Míra Jílek (dobrista a tehdejší člen kapely Crazy band) - neméně vzácný člověk, který hraje snad i ve spaní a co by muzikant už toho má hodně za sebou. Takže jsme zase hráli - spolu a pohromadě - jako "MUZIKA OBČAS".

V roce 2010 z Občasu odešel Honza Kotek a přišel nový banjista Petr Votava, který do té doby působil v kapele Kaskáda. Jeho příchodem se směr kapely hodně posunul od country k bluegrassu. Petr se stal jedním z tahounů a základním pilířem kapely. V tomto obsazení jsme začali pravidelně zkoušet, ale naše setkání byla popravdě ze začátku hodně divoká a probíhala spíš jako boje o to, co a jak se bude hrát. Každý byl zvyklý na něco jiného. Trvalo skoro celý rok, než jsme se sehráli a začali dělat hudbu, která má konečně nějaký směr a která nás baví. Naše práce na zkouškách začala přinášet vytoužené ovoce a my si pomalu začali vychutnávat své malé i větší úspěchy na festivalech a podobných akcích.
V polovině roku 2012 se kapela rozrůstá o dalšího člena. Přichází Míra Hodinář - zpěvák a hráč na mandolínu, takový "benjamínek" naší kapely.

sestava v roce 2012

Zleva: David Vostárek, Jirka Vavřík, Míra Hodinář, Petr Votava a Véna Rác

Na začátku roku 2013 je basista David vystřídán novým basistou a zpěvákem. Oslovili jsme Pavla Hombreho Trubače, kamaráda z Loun. Hombre hraje na kontrabas, což výrazně změnilo celkový sound kapely, zpívá a sem tam otextuje nějakou písničku.

V průběhu roku 2013 odchází Míra Hodinář a jeho mandolínový post po čase zaujímá Zděnda Yatcho Šmída. Ve stejném roce odchází ze sestavy Jirka Vavřík. Čili naše tehdejší sestava:

sestava v roce 2013

Zleva: Véna Rác, Pavel Hombre Trubač, Zděnda Yatcho Šmída a Petr Votava


Muzika Občas se žánrově směruje víc a víc k bluegrassu. Do repertoáru je zařazeno několik vlastních písniček, zkoušíme zařadit i gospel zpívaný čtyřhlasně, ale je to práce, říkám vám. :o)
Od února 2015 máme nové kapelní logo a v květnu 2016 fungl-nágl nový web.

logo Muziky Občas
2016: První hraní mimo Českou Republiku - jsme přizváni k účinkování na akci nazvané Westerntage konaný ve westernovém areálu a na úzkokolejné trati mezi německými městy Haselbach a Meuselwitz.

MO ve westernovém areálu v Haselbachu

Zleva: Petr Votava, Véna Rác, Zdenda Yatcho Šmída a Pavel Hombre Trubač

...a ten gospel už konečně umíme.

Sedmý ročník Rašovického léta je už regulérně bluegrassový festival. Dokonce i podle názvu - Sedmé rašovické bluegrassové léto.

Stabilní sestava kapely nese svá plus, hraní na festivalech, hostování v pořadech jiných kapel, zájezdy do Německa. Přesto asi v polovině roku 2017 přichází do sestavy nový banjista Jirka Vaněk.

Zleva: Zdenda Yatcho Šmída, Véna Rác, Pavel Hombre Trubač, Jiří George Vaněk

Slušíme mu, co? :o)

Od podzimu 2018 používáme inovované kapelní logo.

logo Muziky Občas
Jaro 2019: Tak a je to. Jirka se rozhodl, že dvě kapely jsou příliš a my hledáme banjistu.
Během června roku 2020, nám oznámil odchod i Hombre a bylo do slova a do písmene vymalováno.Na odchodu Hombreho nebyl stín pochybností, že jsme se rozkmotřili kvůli hádkám, nebo jiným osobním sporům, ale prostě je to jako v manželství - někdy se vztah okouká a zevšední a nezbývá, než se prostě sebrat a jít. V tomto bývalém "sňatku" s Jirkou a Hombrem, jsme zůstali navzájem přátelé a není vyloučené (jak to už v životě chodí), že se naše cesty opět spojí... ale dost nostalgie a káru tlačíme dál :-).

Někdy kolem září, jsem oslovil kamaráda z "mládí" :-) Romana Ujlakyho (Ulyho), jestli by se nechtěl podílet na našem projektu Muzika Občas a on souhlasil, za což mu samozřejmě děkuji :-). Informoval mne, že ze všech 20 - ti kapel odešel a že si užíval času, kdy nebyl nikým vázán a hrál si kde se mu chtělo. Nicméně kapela je kapela a protože muzikant jsi celý život, tak se mu zachtělo zkusit si to s námi. Slíbil že neuteče, tak uvidíme jestli dodrží slovo a do 60 - ti letého výročí naší kapely vydrží :-).

Hurá jsme už ve třech:-).

Aby toho nebylo málo, tak se možná rýsuje i výborný basák, ale to už bych předbíhal a necháme se překvapit společně co z toho bude :-). Nebojte nebude to kapela "Without Banjo", ale protože nám chybí basa, tak zatim asi " Without Bass" . No ještě jsme mohli zkusit automatického bubeníka, ale ten se nedá okřiknout, tak chvíli počkáme :-).

Přátelé a kamarádi, konečně můžeme oznámiti, že je to tady :). Prosinec 2020. Jsme opět ve čtyřech. Po pár letech odloučení, přišlo velké překvapení, ač tu řádil Covid, navštívil nás David. Ještě k tomu Vostárek, panečku to je dárek.
Po delší době se naše cesty setkali (jak už to v životě bývá), slovo dalo slovo a David přijal angažmá pro tvorbu nejhlubších tónů v kapele. Podmínka byla, aby neměl kratší vlasy než my a protože rok 2020 byl skoupý na počet otevřených kadeřnictví po celé republice…tuto drobnou podmínku skvěle splnil :).

design by Hombre, l.p.2016 and since 2020 edited by Uly